Dodatek mieszkaniowy z dopłatą do czynszu

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

W związku z trwającą już od ponad roku pandemią COVID-19, najemcy mieszkań pobierający dodatek mieszkaniowy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie.

Informujemy, że od 5 stycznia 2021 r. najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych może zostać przyznany dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, zwaną dopłatą do czynszu. Dopłata ma na celu zrekompensowanie skutków spadku dochodu najemców zawiązanych z pandemią koronawirusa. 

Jakie trzeba spełnić warunki?

Aby uzyskać dodatek mieszkaniowy z dopłatą należy:

  1. Spełniać ustawowe warunki do otrzymywania dodatku mieszkaniowego: kryterium wysokości dochodów, powierzchni najmowanego lokalu mieszkalnego itp.
  2. Być najemcą lub podnajemcą mieszkania przed 14 marca 2020 r. (mieszkanie, które wnioskodawca wynajmuje w dniu składania wniosku, nie musi być tym samym, które zajmował przed 14 marca 2020 r.).
  3. Osiągać średni miesięczny dochód przypadający na członka rodziny w okresie trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o 25 proc. niższy w porównaniu do przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na członka rodziny w 2019 r.
  4. Złożyć wniosek nie później niż do 31 marca 2021 r.

Zgodnie z ustawą maksymalna wysokość dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu stanowi 75 proc. miesięcznego czynszu opłacanego przez najemcę, jednak nie może być większa niż 1500 zł.

O wyższe wsparcie mogą się starać także osoby, które już mają wypłacany dodatek mieszkaniowy według normalnych zasad. Nie trzeba czekać, aż wygaśnie decyzja przyznająca dotychczasowe świadczenie, bowiem zgodnie z przepisami okres wypłaty dotychczasowego dodatku zostanie skrócony do miesiąca poprzedzającego pierwszą wypłatę dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę. Uzyskanie nowego wyższego świadczenia wygasza stare świadczenie.

Jakie przygotować dokumenty?

W celu uzyskania dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu należy przygotować niezbędne dokumenty:

  1. wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego – na formularzu wniosku o dodatek mieszkaniowy należy umieścić adnotację: „wniosek o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu”;
  2. oświadczenie o wysokości średniego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego w 2019 r.;
  3. oświadczenie potwierdzające spełnianie ustawowych warunków do przyznania świadczenia, czyli oświadczenie, że ubiegający się o dodatek mieszkaniowy najmował albo podnajmował lokal mieszkalny przed dniem 14 marca 2020 r. oraz że nie przysługiwał mu wcześniej dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu;
  4. dokumenty potwierdzające wysokość miesięcznego czynszu.

Skompletowane wnioski należy składać do dnia 31 marca 2021 r. w Szczecińskim Centrum Świadczeń.

Więcej informacji na stronie internetowej Szczecińskiego Centrum Świadczeń – swiadczenia.szczecin.pl. Ze strony SCŚ mlożna również pobrać niezbędne formularze.

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Rejon Lewobrzeże
tel. 91 430 91 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejon Prawobrzeże
tel. 91 46 13 692
e-mail: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
91 430 91 15 od 8.00 - 15.30
91 488 09 86 po 15.00 
i w dni wolne (pogotowie lokatorskie)

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.