Nowe przestrzenie dla sztuki w mieście

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Biorą na warsztat trzy zaniedbane i opuszczone witryny dawnych piwnicznych lokali, remontują je i oddają artystom. Już 9 maja otwarcie pierwszej GALERII [OD] ULICY. 

Często zniszczone, używane jako śmietniki lub nielegalne „plakatownie” witryny nieistniejących już piwnicznych sklepów lub punktów usługowych wtopiły się w krajobraz Śródmieścia. Mogłyby jednak dalej służyć – np. prezentacji sztuki. Na taki pomysł wpadło Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki” i wybrało trzy z nich, które zostaną odnowione i staną się swoistymi mikro galeriami w przestrzeni publicznej.

– Robimy to po to, by pobawić się trochę przestrzenią publiczną i zaprosić mieszkańców do szukania nietypowych dla niej rozwiązań. A jeśli przy okazji ktoś się zainteresuje starymi lokalami piwnicznymi i zechce je ocalić od zapomnienia otwierając tam własny sklep czy małą kawiarnię to będzie wielki sukces! – tłumaczy Kinga Rabińska, koordynator działania. 

Dialog twórców z mieszkańcami

Do „wypełnienia” odnowionych witryn Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki” zaprosiło artystów związanych ze Szczecinem i studentów Akademii Sztuki. Mają oni nie lada zadanie – stworzyć autorskie dzieła powstałe we współpracy z mieszkańcami i dotyczące Śródmieścia, które zostaną zainstalowane w odnowionych witrynach.

GALERIE [OD] ULICY, bo tak nazywają się odnowione przestrzenie, to nie monolog twórców, ale dialog z mieszkańcami i miastem – dodaje Rabińska – Dlatego artyści, z którymi współpracujemy wyjdą z pracowni i np. zaproszą szczecinian do udziału 
w warsztatach, w ramach których obiekt powstanie. To swoista inspiracja sztuką ulicy, właściwie sztuka naulicy, powstała w kontekście miejsca i przy współpracy z mieszkańcami

 Kaja i Piotr Depta KlestaPierwszymi zaproszonymi do udziału w projekcie twórcami jest duet w życiu prywatnym i zawodowym – Kaja i Piotr Depta-Kleśta. Absolwenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Piotr jest asystentem prof. Leszka Żebrowskiego w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji w AS, Kaja zaś jest związana z Pracownią Typografii, którą prowadzi dr Michał Kacperczyk. Ich plakaty były pokazywane na wystawach w kraju i na całym świecie. Są zdobywcami wielu nagród i wyróżnień konkursowych. Autorzy identyfikacji wizualnej Festiwalu Fama w Świnoujściu, współpracują z różnymi instytucjami kultury w tym: Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Teatrem Lalek Pleciuga w Szczecinie i Warsztatami Kultury w Lublinie. Tworzą identyfikacje wizualne, plakaty, publikacje wydawnicze, katalogi, okładki do płyt muzycznych i ilustracje. Do GALERII [OD] ULICY „budują”… śródmiejską kamienicę! 

Otwarcie pierwszej GALERII [OD] ULICY już w środę, 9 maja 2018 r. o godz. 18 przy ul. Rayskiego 23. Wernisaż w przestrzeni muzycznie wesprze Morfeusz z kolektywu OM Foundation, a kulinarnie – Lody Marczak. A 27 maja podczas XVII Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych POD PLATANAMI mieszkańcy będą mieli okazję stworzyć wspólnie… hasło dla Śródmieścia w trakcie warsztatów z Loesje Polska i Stowarzyszeniem „Oswajanie sztuki”. Wstęp jest wolny. 

Kolejne witryny wkrótce

Do końca 2018 roku planowane są remonty kolejnych dwóch witryn w Śródmieściu i otwarcie pięciu wystaw jednego obiektu stworzonych przez zaproszonych do współpracy artystów. Działanie odbywa się przy współpracy Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki” z Gminą Miasto Szczecin oraz Towarzystwem Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” Sp. z o.o., i jest współfinansowane jest przez Gminę Miasto Szczecin w ramach projektu pn. „Niwelowanie błędów infrastrukturalnych przez sztukę ulicy (street art)".

 

co – GALERIA [OD] ULICY: „Kamienica” Kaja i Piotr Depta-Kleśta

kiedy – 9 maja 2018, godz. 18

gdzie – witryna przy ul. Rayskiego 23

organizator – Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”, www.oswajaniesztuki.pl

WSTĘP WOLNY

 

 

kontakt TBS SZYBKI KONTAKT

 

Biuro
91 430 91 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oferta mieszkaniowa
91 430 91 34
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Awarie i usterki
91 430 91 15 od 8.00 - 15.30
91 488 09 86 po 15.00 
i w dni wolne (pogotowie lokatorskie)

 

Cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.