„Zielone pogotowie” w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim to bezpłatne konsultacje dla wszystkich tych, którym wydaje się, że nie mają ręki do roślin, ale chcą, żeby w ich mieszkaniach, na balkonach czy wspólnych podwórkach pojawiło się więcej zieleni.
Rośliny stanowią niezwykle ważny element funkcjonowania współczesnych miast i ich mieszkańców. Coraz bardziej doceniany jest dobroczynny wpływ zieleni, zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. „Zielone pogotowie” odbywa się raz na kwartał, zgodnie z rytmem pór roku. To konsultacje dotyczące zieleni w mieście – tej na działkach, podwórkach, na balkonach i parapetach.
Tematem najbliższego spotkania będzie jak niewielkim bądź zerowym kosztem możemy zagospodarować nasze podwórko tak, żeby jak najlepiej służyło mieszkańcom. Jakie niezniszczalne rośliny wybrać i jak je pozyskać. Będzie też mowa o tym, jak można kompostować, by z własnych odpadków produkować żyzną ziemię do użytku na podwórku i dlaczego warto zbierać deszczówkę. Zaprawionych w bojach miejskich ogrodników ŚRODEK zaprasza również do podzielenia się szczepkami i sadzonkami domowych okazów w ramach sąsiedzkiej wymiany roślin.
Ekspertką „Zielonego pogotowia” będzie Katarzyna Sadowska – absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu o specjalności Kształtowanie Terenów Zieleni. Miejska ogrodniczka i działkowiczka. Zawsze znajdzie miejsce w swoim mieszkaniu dla nowej rośliny, których ma już kilkadziesiąt. Część zespołu, stojącego za greensy, dzięki którym w mieszkaniu czy biurze można stworzyć zielone ściany – małe wertykalne ogrody.
Spotkanie odbędzie się 10 września o godz. 17.30 w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim przy ul. bł. Królowej Jadwigi 44b (wejście od ul. bł. Królowej Jadwigi 45 – po dojściu do zadaszonego przejścia w prawo i za chwilę jeszcze raz w prawo, lub przez bramę od al. Wojska Polskiego 34 – po dojściu do zadaszonego przejścia w lewo i za chwilę w prawo). Wstęp wolny.
Działanie jest realizowane w ramach projektu „ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Miejsce aktywności i wsparcia wspólnot lokalnych obszaru rewitalizacji”, koordynowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego przez Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie".