Pomysł odnowienia śródmiejskich kamienic powstał jeszcze w latach 90. i to on wpłynął na kształt obecnych działań rewitalizacyjnych Gminy Miasta Szczecin.
Stan XIX-wiecznej, niezwykle pięknej, spójnej architektonicznie zabudowy Śródmieścia już wtedy był zły. Jednocześnie w tym rejonie koncentrowało się życie miasta. Ta część Śródmieścia była chętnie odwiedzana przez mieszkańców, w konsekwencji skupiała liczne sklepy i lokale użytkowe. Ze względu na swoje walory mogła przyciągnąć inwestorów. Dostrzeżono tkwiący w tym obszarze olbrzymi potencjał i opracowano długofalowy program przywracania świetności zabudowie – Strategię Renowacji Szczecina.
Szczecin podzielono na 56 kwartałów i rozplanowano prace rewitalizacyjne – nie tylko odnowienie fasad kamienic, ale kompleksową ich modernizację. W Śródmieściu wyznaczono obszar, który gmina rozpoczęła odnawiać własnymi siłami (tzw. kwartały turzyńskie) oraz kwartały, które miały być odnowione przy pomocy mechanizmów rynkowych (tzw. kwartały norweskie, później amerykańskie – teraz to obszar działania TBSu Prawobrzeże). Szczecińskie TBS zajmuje się nie tylko odnowieniem kamieniec, ale też odbudową relacji społecznych wśród mieszkańców rewitalizowanych rejonów.
Dotychczasowe realizacje
W kwartałach turzyńskich zakończono rewitalizację kwartału nr 27 (ograniczonego ulicami Bolesława Śmiałego, Chodkiewicza, Pocztową i Ściegiennego). Prace dobiegły też końca w kwartale nr 33 (obszar działania Szczecińskiego TBS) oraz zespole kwartałów nr 8, 25, 23, 36, 35, 24 (ograniczonych: al. Wojska Polskiego, ul. Małkowskiego i al. Piastów). Projekt Rewitalizacja RAZEM – w kwartale 23 (Bohaterów Getta Warszawskiego, Królowej Jadwigi i aleją Wojska Polskiego) również został ukończony, a jego wyniki doceniono w konkursie „Modernizacja Roku 2015” uznanając tę modernizację za najlepszą w Polsce.
Kwartały Śródmieścia, które nie były objęte programem działań rewitalizacyjnych były modernizowane poprzez programy Nasz Dom i Program Małych Ulepszeń.
Znamiennie jest to, że dzisiejszy kształt Śródmieścia jest wynikiem konsekwentnie realizowanej strategii działań przyjętych przez gminę w latach 90. Podjęte działania były pilotażowe w skali kraju.
Obecnie realizowany jest kolejny projekt – Bliżej przestrzeni 2016–2022. Przedsięwzięcie to obejmuje rewitalizację kwartału śródmiejskiego oznaczonego numerem 36 (ograniczonego aleją Wojska Polskiego oraz ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Błogosławionej Królowej Jadwigi, Andrzeja Małkowskiego i Księcia Bogusława X w Szczecinie). Trwają również prace rewitalizacyjne w kwartakle 30 ograniczonym ulicami Pocztową, Ściegiennego i Bohaterów Warszawy.
Efekty prac rewitalizacyjnych można zobaczyć na poniższych zdjęciach: