ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki obchodzi 3. urodziny! Z tej okazji cały tydzień wydarzeń – część z online, część w formie spotkania na żywo. W programie spacer, pokaz filmu, otwarcie wystawy i nie tylko.
Czy może być lepsza okazja do spotkania niż urodziny? Z okazji 3 lat działalności ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza do świętowania nie raz a sześć razy! Pretekstów będzie więc wiele i każdy znajdzie coś dla siebie.
Poniżej pełny program działań wraz ze szczegółowymi informacji. Udział w każdym z nich jest bezpłatny.
Kto i jak może wesprzeć działania sąsiedzkie? | spotkanie online
30 czerwca 2020 (wtorek), godz. 17
ŚRODEK zaprasza na urodzinowe spotkanie w ramach małej akademii liderów społecznych. Tym razem w rozmowie wezmą udział przedstawicielki kilku szczecińskich podmiotów, których celem jest wspierać organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i indywidualne, aktywne osoby. Często służą wsparciem merytorycznym, czasem też grantowym, warto je znać! Jak pandemia zmieniła ich cele i działania? Czego można od nich oczekiwać? Jak mogą wesprzeć działania na podwórku, ulicy, w sąsiedztwie? Warto wziąć udział w spotkaniu online!
Gościniami spotkania będą:
- Agata Lewandowska z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin
- Marta Wylegała z INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury
- Klaudia Piotrowska z Centrum Seniora w Szczecinie
- Ania Biały z Stowarzyszenie POLITES / Regionalnego Centrum Wolontariatu w Szczecinie
|
|
|
|
Spotkanie poprowadzi Kinga Rabińska ze ŚRODKA i Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI. Rozmowa odbędzie się online na platformie Google Meet. Jak dołączyć? Wystarczy 30 czerwca (wtorek) najpóźniej o godz. 17.00 skorzystać z tego linku: meet.google.com/oko-odtk-xwm – nie trzeba nic instalować! Warto połączyć się chwilę wcześniej, sprawdzić ustawienia oraz ewentualnie przetestować mikrofon/kamerę – zwłaszcza, jeśli chce się aktywnie uczestniczyć w dyskusji.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.
Urodzinowe zielone pogotowie: kwiaty łąkowe w mieście
1 lipca 2020 (środa), godz. 17–18.30
ŚRODEK zaprasza do udziału w specjalnej edycji zielonego pogotowia, czyli konsultacji roślinnych dla sąsiadów. Tym razem uwaga skupi się na pachnących kwiatach, za pomocą których można stworzyć małe łąki na podwórku, pod blokiem, na kawałku ziemi w okolicy. Poradami służyć będzie Katarzyna Sadowska – absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu o specjalności Kształtowanie Terenów Zieleni. Miejska ogrodniczka i działkowiczka. Zawsze znajdzie miejsce w swoim mieszkaniu dla nowej rośliny, których ma już kilkadziesiąt. Część zespołu, stojącego za greensy, dzięki którym w mieszkaniu czy biurze można stworzyć zielone ściany – małe wertykalne ogrody.
Co więcej, z okazji urodzin ŚRODEK rozdaje prezenty! 100 paczuszek z nasionkami pachnących roślin, idealnie nadających się na taką podwórkową łąkę, trafi do sąsiadów. Wystarczy wpaść do ŚRODKA podczas konsultacji, czyli pomiędzy 17 a 18.30. Do każdej paczuszki, stworzonej ze starych plakatów (nic się nie zmarnuje!), dołączona będzie przypominajka ogrodnicza. Wszyscy goście proszeni są o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych uczestników, a także posiadanie przy sobie maseczek ochronnych.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.
Urodzinowe kino: Opowieść o plastiku | projekcja i dyskusja online
2 lipca 2020 (czwartek), godz. 17–19
ŚRODEK zaprasza na specjalny pokaz filmu online połączony z dyskusją po! Na ekranie produkcja, która polską premierę miała w kwietniu, pt. Opowieść o plastiku. Film zabiera w podróż w czasie – od lat 50. ubiegłego wieku do współczesności. To filmowa refleksja na temat hiperentuzjastycznego przyjęcia plastiku jako rozwiązania idealnego. Tani, trwały, pozwalający na różnorakie zastosowania – czego tu się bać? Wielkie koncerny masowo produkują rzeczy w jednorazowych opakowaniach, zbijają na tym majątek i wprowadzają podwójne standardy jakości opakowań dla Europy i Azji. W USA, jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie, głośniej mówi się o oddziaływaniu środowiskowym, wpływie na liczbę zachorowań na raka, czy bezpłodności. A trzeba pamiętać, że w skali świata tylko 14 proc. opakowań z plastiku jest recyklingowanych, z czego zaledwie 2 proc. jest odzyskiwanych w sposób efektywny. Oznacza to, że większość tworzyw sztucznych kończy swój żywot na składowiskach, w środowisku czy w spalarniach. Badania dowodzą, że w ciągu najbliższych 10 lat produkcja tego materiału wzrośnie o 40%! Taki jest prawdziwy obraz świata postępu i o tym między innymi mówi ten film.
(opis na podstawie Polskie Stowarzyszenie Zero Waste)
Jak dołączyć? Wystarczy 2 lipca (czwartek) najpóźniej o godz. 17 skorzystać z tego linku: meet.google.com/vmn-fynz-keg – nie trzeba nic instalować! Tam każdy uczestnik otrzyma link do obejrzenia filmu online, a po filmie odbywać się będzie dyskusja. Moderuje Paulina Stok-Stocka.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.
Tu był kiedyś fryzjer | otwarcie wystawy
3 lipca 2020 (piątek), godz. 18
Kiedy pół roku temu ŚRODEK przeniósł się ze swojej dotychczasowej siedziby (w sąsiadującym podwórku) do lokalu na skrzyżowaniu ulic bł. Królowej Jadwigi i Bohaterów Getta Warszawskiego, całkowicie zmienił się także sposób, w jaki nasi goście witają się z nami. Wcześniej pierwsze słowa brzmiały zwykle: „Jak trudno was znaleźć!", a w nowym miejscu mówią: „A tu był kiedyś zakład fryzjerski". Tak narodził się pomysł dla tej wystawy.
Przez 2 miesiące zbieraliśmy wspomnienia klientów dziecięcego zakładu fryzjerskiego mieszczącego się w naszym lokalu przez 30 lat! Mieszkańcy chętnie dzielili się swoimi serdecznymi opowieściami o tym miejscu, a czasem uroczo narzekali. Teraz chcemy je zaprezentować światu w formie kolejnej naszej wystawy wspomnień. W czasie otwarcia będzie można zresztą podzielić się swoją opowieścią i dołączyć do ekspozycji własną cegiełkę! Za zbiórkę wspomnień i projekt wystawy odpowiada Ada Krawczak.
Otwarcie wystawy już 3 lipca (piątek) o godz. 18 w ŚRODKU na rogu ul. Bohaterów Getta Warszawskiego i ul. bł. Królowej Jadwigi (adres: ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1). Wstęp wolny. Wszyscy goście proszeni są o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych uczestników, a także posiadanie przy sobie maseczek ochronnych.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.
Urodzinowe rozmowy w ŚRODKU
4 lipca 2020 (sobota), godz. 11–13
W sobotę warto wpaść do ŚRODKA na kawę/herbatę i pogaduchy. Tego dnia w punkcie zastaniecie pełny skład, który służyć będzie radą w kwestiach związanych z aktywnością w mieście. Można wpaść i podpytać o kwestie związane z:
- byciem aktywnym we własnym sąsiedztwie,
- pozyskiwaniem środków na działania,
- budowaniem relacji z partnerami,
- promocją i reklamą, a także współpracą z mediami,
- projektowaniem graficznym, reklamą w mieście, promocją własnych działań.
Szczególnie mile widziani są przedstawiciele organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, a także indywidualni działacze. Na miejscu czekać będą:
- Kinga Rabińska – organizatorka i animatorka kultury, realizatorka i autorka przedsięwzięć społeczno-kulturalnych
- Paulina Stok-Stocka – organizatorka i animatorka kultury, fundraiserka
- Ada Krawczak – organizatorka i animatorka kultury, projektantka graficzna
Wszyscy uczestnicy proszeni są o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych, a także posiadanie przy sobie maseczek ochronnych.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.
Chodź na spacer! | Urodzinowo po Śródmieściu
5 lipca 2020 (niedziela), godz. 16–18.30
Na finał świętowania warto wybrać się na spacer po Śródmieściu z Tomaszem Wieczorkiem. Okazje są dwie, bo oprócz ŚRODKA urodziny obchodzi polski Szczecin! Dokładnie 5 lipca minie 75 lat od przejęcia miasta przez polski zarząd. Spacer rozpocznie się o godz. 16 w sercu Śródmieścia. Stamtąd uczestnicy ruszą w podróż do miejsc, w których po wojnie organizowało się nowe życie miasta. Koniec wycieczki planowany jest przy pl. Armii Krajowej 1.
Opowiadać będzie Tomasz Wieczorek – przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem Zamek szczeciński. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie, jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. Szczecin gwiezdne miasto.
Spacer startuje 5 lipca (niedziela) o godz. 16 w ŚRODKU przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1 (róg ul. bł. Królowej Jadwigi i ul. Bohaterów Getta Warszawskiego) i potrwa ok. 2,5 godziny. Wszyscy uczestnicy spaceru proszeni są o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych, a także posiadanie przy sobie maseczek ochronnych.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.