Kobiety i ich rola w kształtowaniu Szczecina staną się tematem wyjątkowego spaceru po mieście. Zaprasza Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI.
Przez lata losy Polski były skrajnie dramatyczne i stawiały przed jej obywatelami nie lada wyzwania. W ogólnej świadomości funkcjonuje raczej figura bohatera, przywódcy, aktywisty – mężczyzny. Tymczasem w historii, również tej toczącej się na przyłączonych do Polskę po roku 1945 ziemiach zachodnich, szczególną rolę odegrały kobiety. – Dlatego warto przypomnieć postaci lokalnych bohaterek, kobiet, nastawionych po prostu na stworzenie własnego domu w nowym miejscu po trudach wojny. To działanie to dla nas także początek dyskusji nad tym, co oznacza heroizm i bohaterstwo, czy zawsze musi mieścić się w kategoriach monumentalnych – tłumaczy Kinga Rabińska, pomysłodawczyni i inicjatorka projektu „Bohaterki”.
Już 30 sierpnia (niedziela) o godz. 16 spod Pomnika Czynu Polaków ruszy spacer, którego patronkami będą kobiety. – Prowadzić nas będą zarówno konkretne bohaterki, jak i same opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy – zapowiada Tomasz Wieczorek, który spacer poprowadzi.
Kim są szczecińskie bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helena Kurcyusz czy obchodząca niedawno setne urodziny Krystyna Łyczywek), jak i ciche heroiny codzienności. Warto wybrać się na przechadzkę i poznać je lepiej.
Spacer poprowadzi Tomasz Wieczorek. Przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku. Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem Zamek Szczeciński. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. Szczecin gwiezdne miasto.
Wszystkie uczestniczki i wszyscy uczestnicy spaceru proszeni są o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych uczestników, a także posiadanie przy sobie maseczek ochronnych. Organizator rezerwuje sobie prawo odmowy udziału osobom nieprzestrzegającym zasad. Wstęp wolny.
Wydarzenie na Facebooku tutaj.
Działanie w ramach projektu Bohaterki. Poczet postaci kobiecych w historii lokalnej realizowanego przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i współfinansowanego w ramach programu „Patriotyzm Jutra", koordynowanego przez Muzeum Historii Polski. Projekt ma na celu zwiększyć wiedzę na temat ważnych postaci kobiecych i roli kobiet w budowaniu nowej szczecińskiej rzeczywistości po roku ’45. Przewidziane są spacery, spotkania, a także odsłonięcie mozaiki oraz opracowanie publikacji przeznaczonej dla najmłodszych.