Pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu Towarzystw Budownictwa Społecznego za rok 2014 zajęło Szczecińskie TBS. Spółka została doceniona za prowadzone inwestycje, wyniki finansowe, działania na polu zarządzania nieruchomościami, posiadane certyfikaty i nagrody oraz autorytet branżowy.
Jury brało pod uwagę również dane „miękkie", czyli współudział firmy w życiu lokalnych społeczności, integrację z nimi, prowadzoną politykę personalną i politykę jakości oraz działania społeczne. Ranking prowadzony był przez „Strefę Gospodarki", ogólnopolski, niezależny dodatek do „Dziennika Gazety Prawnej". Szczecińskie TBS tytuł najlepszego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Polsce otrzymało także w roku 2011.
Wywiad z Grażyną Szotkowską – prezes Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego
Szczecińskie TBS nie po raz pierwszy zostało najlepszym Towarzystwem Budownictwa Społecznego w kraju. Taki sam tytuł Państwa spółka zdobyła w roku 2011. Jaka jest recepta na sukces?
– Bez wątpienia nie zdobylibyśmy tego zaszczytnego tytułu, gdyby nie załoga Szczecińskiego TBS. Siła i efektywność spółki tkwi w jej pracownikach. Dzięki determinacji, kreatywności i niegasnącej motywacji możemy wspólnie realizować nasze cele – nie tylko poprzez prowadzone inwestycje mieszkaniowe, ale także poprzez działania rewitalizacyjne w ścisłym centrum miasta. Podziękowania należą się także naszym klientom – bez nich istnienie spółki nie miałoby sensu. To ludzie są dla nas motorem do działania, które to działania wspierają przychylne dla nas władze miasta. Gdyby nie wsparcie Gminy Miasta Szczecin – mimo świetnej załogi – nie moglibyśmy zrobić tyle, ile robimy.
Jak przyjęli Państwo informację o wygranej w tegorocznym rankingu?
– Oczywiście z radością! Choć muszę zaznaczyć, że rankingi i nagrody nie są celem samym w sobie. Są oczywiście miłym uhonorowaniem naszej pracy. Pracujemy dla mieszkańców Szczecina i naszych klientów, nie dla nagród.
Co w takim razie zmieniło się w Szczecinie dzięki Waszej działalności?
– Sądzę, że wiele, choć to pytanie tak naprawdę należałoby skierować do Szczecinian. Na pewno widoczne są nasze realizacje projektów o charakterze rewitalizacyjnym. Jesteśmy w trakcie gruntownej rewitalizacji kolejnego śródmiejskiego kwartału położonego w centrum miasta. Zakończyliśmy renowację tzw. kwartału turzyńskiego. Pracujemy razem ze wspólnotami mieszkaniowymi i Gminą Miasto Szczecin – przywracamy elewacjom dawny blask, remontujemy wnętrza kamienic, stawiamy nowe budynki. Oczywiście wciąż budujemy także nowe społeczne mieszkania czynszowe. Jesteśmy w trakcie realizacji Osiedla Sienno, w którym swoje „M" znajdzie łącznie prawie 300 rodzin. W całym okresie swojej działalności spółka oddała już 2 679 mieszkań i 59 lokali użytkowych. Aktualnie w trakcie realizacji są 152 mieszkania i 14 lokali użytkowych.
Jakie Szczecińskie TBS ma plany na przyszłość?
– Chcemy po prostu robić to, co robimy, mam jednak nadzieję, że ze zdwojoną siłą i co najmniej na dotychczasowym poziomie. Niewątpliwie utrudnieniem realizacji naszych planów jest likwidacja Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Bez wsparcia finansowego budowa nowych społecznych mieszkań staje się praktycznie niemożliwa, a potrzeby są olbrzymie. Mam jednak nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, niebawem otworzą się przed TBS-ami nowe możliwości, które pozwolą na realizację kolejnych inwestycji mieszkaniowych.