Projekty współfinasowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat
Poprawa dostępności mieszkań budowanych lub remontowanych z przeznaczeniem na wynajem jest jednym z priorytetów polityki mieszkaniowej państwa. Szczególną rolę w tym zakresie pełnią inwestycje zwiększające zasoby mieszkań o stosunkowo niskich czynszach, podejmowane z zaangażowaniem gmin.
Podstawy prawne wyznaczające szczegółowe formy oraz zakres wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego tworzą rządowe programy mieszkaniowe. Program bezzwrotnego dofinansowania części kosztów inwestycji mieszkaniowej z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 508 z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 25 marca 2021 r. w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ogrzewalni, tymczasowych pomieszczeń, komunalnej infrastruktury technicznej lub infrastruktury społecznej, jest programem bezzwrotnego dofinansowania części kosztów inwestycji mieszkaniowej.
Celem programu jest wsparcie w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Jego beneficjenci m.in. gminy, SIM-y/TBS-y i inni inwestorzy, mogą realizować inwestycje mieszkaniowe przy udziale środków z budżetu państwa. Dofinansowane przedsięwzięcie może polegać na budowie, remoncie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku albo części budynku stanowiącego własność komunalną, a także na udziale gminy w inwestycji realizowanej przez społeczną inicjatywę mieszkaniową/towarzystwo budownictwa mieszkaniowego.
Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. realizując działania związane z zarządzeniem własnym zasobem mieszkaniowym oraz zasobem komunalnych lokali mieszkalnych powierzonych spółce w zarząd, korzystając z możliwości pozyskania dotacyjnego wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat zawiera z Gminą Miasto Szczecin jako beneficjentem wsparcia umowy na dofinansowanie realizowanych inwestycji mieszkaniowych po uprzednim zawarciu przez gminę umowy z pozyskanie wsparcia finansowego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na remonty wolnych własnych lokali mieszkalnych lub na budowę nowych lokali przeznaczonych na wynajem. W przypadku komunalnych lokali mieszkalnych powierzonych spółce w zarząd, gmina zawiera umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na remonty wolnych komunalnych lokali mieszkalnych. Charakter i zakres prowadzonych robót budowlanych związany jest ze zmianą układu funkcjonalnego lokalu wraz z dostosowaniem do obecnie obowiązujących przepisów i standardów wyposażenia. W szczególności polega na wydzieleniu w ramach przebudowy, w obrębie lokalu, pomieszczeń łazienek z w.c. oraz wprowadzenie indywidualnego centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.
Dzięki pozyskanemu przez Gminę Miasto Szczecin wsparciu z Funduszu Dopłat w ramach realizowanych przedsięwzięć mieszkaniowych zawarte zostały następujące umowy:
Komunalny zasób mieszkaniowy powierzony w zarząd Szczecińskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego spółka z o.o.
Zasób mieszkaniowy Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego spółka z o.o.