Od wielu lat Szczecińskie TBS zarządza własnymi budynkami i osiedlami oraz nieruchomościami gminnymi. Zarządzamy blisko 16,5 tys. mieszkań i lokali użytkowych. Świadczymy usługi zarządzania dla ok. 600 wspólnot mieszkaniowych.
Zarządzając nieruchomościami stawiamy sobie za cel satysfakcję mieszkańców, ich wygodę i bezpieczeństwo.
Dbamy o dobry stan techniczny nieruchomości. Zajmujemy się konserwacją techniczną, wykonujemy drobne naprawy, organizujemy remonty, zawieramy umowy z dostawcami prądu, ciepła, wywozu nieczystości i innych. Stosujemy najwyższe standardy wypracowane w tej branży i stale doskonalimy system zarządzania jakością. Zdobyte doświadczenie sprawia, że zadanie zarządzania nieruchomościami powierzyło nam blisko 600 wspólnot mieszkaniowych.
Wspólnoty zainteresowane współpracą ze Szczecińskim TBS zapraszamy do kontaktu:
Rejon Lewobrzeże
- Małgorzata Roguska, tel.91 430 91 06
- Paweł Iwańczak, tel.91 430 91 07
- Paweł Kubiak, tel.91 430 91 68
- Marcin Zarosa, tel.91 430 91 47
Rejon Prawobrzeże
- Agnieszka Sidorowicz, tel.91 461 36 92 wew. 157
- Marek Gawdziński, tel.91 461 36 92 wew. 126
NIERUCHOMOŚCI WŁASNE | WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE | NIERUCHOMOŚCI GMINNE
Zarządzanie budynkami i osiedlami Szczecińskiego TBS
Gmina Miasto Szczecin sukcesywnie przekazywała na własność Szczecińskiemu TBS lokale komunalne oraz udziały w nieruchomościach wspólnych. Zmiany własnościowe dotyczyły głównie nieruchomości w Śródmieściu wraz z prawem własności lub wieczystego użytkowania gruntów.
Jakie są konsekwencje zmiany przeniesienia własności z gminy na spółkę? Szczecińskie TBS zarządza swoimi zasobami w przekazanych na własność kwartałach, przy czym nie ma pełnej swobody dysponowania nimi. W wyniku cesji umów nie mogą być bowiem naruszone prawa dotychczasowych najemców i dzierżawców, ani zmienione warunki zawartych wcześniej umów między Gminą Szczecin a najemcami, w tym także nie mogą być zmienione zasady ustalania czynszu najmu. Szczecińskie TBS zobowiązane jest zbywać swoje nieruchomości na rzecz najemców na takich samych zasadach, jakie obowiązują w odniesieniu do zasobu komunalnego. Ze swej strony Miasto Szczecin zobowiązało się w „Polityce Mieszkaniowej Miasta Szczecina” (dokumencie uchwalonym przez Radę Miasta Szczecina) zasilać Szczecińskie TBS w środki finansowe na remonty budynków, co jest równoznaczne z partycypowaniem w kosztach tych inwestycji.
Oprócz budynków położonych w kwartałach śródmiejskich Szczecińskie TBS zarządza własnymi budynkami, powstałymi w wyniku dotychczasowej działalności inwestycyjnej. Są to nowo wybudowane osiedla i samodzielne budynki położone w różnych częściach miasta.
Kliknij, aby zobaczyć wszystkie osiedla i budynki Szczecińskiego TBS
Wspólnoty mieszkaniowe
Zarzadzanie i administrowanie nieruchomościami to dziedzina wymagająca odpowiedniej wiedzy, umiejętności i sprawnego zorganizowania pracy.
Szczeciński TBS na rynku usług zarzadzania i administrowania nieruchomościami działa od stycznia 1997 r. Przygotowanie zawodowe i doświadczenie naszych pracowników oraz posiadane przez nich licencje zawodowe zarządców nieruchomości – to gwarancja sumiennego i rzetelnego wykonywania obowiązków.
Właścicieli nieruchomości, szukających doświadczonego i sprawnego podmiotu zarządzającego nieruchomościami zachęcamy do współpracy ze Szczecińskim TBS. W ramach zarzadzania wykonujemy czynności zapewniające właściwą eksploatację Państwa nieruchomości i utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym, a w szczególności:
1) reprezentowanie wspólnoty w sprawach związanych z zarządzaniem nieruchomością,
2) prowadzenie dokumentacji wspólnoty,
3) obsługa finansowo-księgowa wspólnoty,
4) obsługa eksploatacyjna nieruchomości.
5) przygotowywanie i nadzorowanie remontów oraz modernizacji nieruchomości wspólnej,
6) występowanie do właścicieli lokali o umożliwienie wstępu do ich lokalu kiedy okaże się to konieczne dla właściwej realizacji niniejszej umowy oraz w sytuacjach, o których mowa jest w ustawie o własności lokali,
7) dokonywanie czynności windykacyjnych.
Ponadto proponujemy podjęcie działań zwiększających wartość rynkową Państwa nieruchomości. W wielu zarządzanych przez nas wspólnotach wykonaliśmy renowacje budynków przy wykorzystaniu zewnętrznych źródeł finasowania. Pomagamy w pozyskaniu atrakcyjnych środków finansowych na modernizacje nieruchomości, w tym także środków z programów unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego, Inicjatywa Jessica itp.).
Wspólnoty Mieszkaniowe to Małe Ojczyzny, które – jeśli są zadbane – mogą przynosić wiele satysfakcji właścicielom i mieszkańcom miasta
Wspólnoty mieszkaniowe mogą też korzystać z licznych programów, które są do nich adresowane. Przykładem jest program Zielone Podwórka Szczecina, w ramach którego Gmina Szczecin dofinansowuje w znacznym zakresie prace związane z zagospodarowaniem terenów przy budynkach. W wyniku umiejętnego wykorzystania pieniędzy dostępnych w tym programie, wiele wspólnot przekształciło swoje podwórka w enklawy zieleni, ogniskujące życie mieszkańców.
Naszym celem jest spełnienie wymagań i oczekiwań właścicieli budynków.
Powierzając nam swoją nieruchomość, możecie być Państwo pewni, że dołożymy wszelkich starań, aby sprostać Waszym oczekiwaniom.
Na zdjęciach prezentujemy efekty przeprowadzonych działań renowacyjnych.
![Original Image](/images/rewitalizacje/przedpo/KJ_4-po.jpg)
![Modified Image](/images/rewitalizacje/przedpo/KJ_4-przed.jpg)
![Original Image](/images/rewitalizacje/przedpo/BGW_23a-po.jpg)
![Modified Image](/images/rewitalizacje/przedpo/BGW_23a-przed.jpg)
![Original Image](/images/rewitalizacje/przedpo/BGW22a-po.jpg)
![Modified Image](/images/rewitalizacje/przedpo/BGW22a-przed.jpg)
![Original Image](/images/rewitalizacje/przedpo/KJ_46-po.jpg)
![Modified Image](/images/rewitalizacje/przedpo/KJ_46-przed.jpg)
![Original Image](/images/rewitalizacje/przedpo/bgw5-po.jpg)
![Modified Image](/images/rewitalizacje/przedpo/bgw5-przed.jpg)
![Original Image](/images/rewitalizacje/przedpo/BGW22b-po.jpg)
![Modified Image](/images/rewitalizacje/przedpo/BGW22b-przed.jpg)
Gminny zasób mieszkaniowy
Szczecińskie TBS zarządza komunalnym zasobem budynków i lokali w części Śródmieścia Szczecina. Rejon ten obejmuje kwartały oznaczone numerami 19, 20, 28, 29, 30, 31, 32, 41, 42, 43, 44 oraz kwartał Stare Miasto, w których nieruchomości budynkowe, lokalowe oraz udziały w nieruchomościach wspólnych pozostają własnością Gminy Szczecin. Zakres zadań powierzonych do wykonywania oraz zasady ich realizacji zostały określone w porozumieniach pomiędzy Gminą Szczecin a Szczecińskim TBS.
Według stanu na 31 grudnia 2022 roku w zarządzie Szczecińskiego TBS znajdowało się 2562 komunalnych lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej 132 575 m² oraz 221 komunalnych lokali użytkowych o łącznej powierzchni użytkowej 26 125 m² oraz 502 garaże o łącznej powierzchni 8218 m².
Do obowiązków Szczecińskiego TBS należy zarządzanie zasobami mieszkaniowymi i użytkowymi oraz przyległymi terenami, ze szczególnym uwzględnieniem:
- utrzymania należytego stanu technicznego zasobów, urządzeń komunalnych i terenów zielonych poprzez prowadzenie prawidłowej konserwacji technicznej i prowadzenie drobnych napraw
- organizowania i prowadzenia w komunalnym zasobie mieszkaniowym remontów bieżących, zgodnie z zatwierdzonym przez Gminę Szczecin planem
- zawierania umów na bieżącą konserwację techniczną instalacji c.o. i c.w., wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej, domofonowej, anten zbiorczych i innej oraz ich organizowanie i prowadzenie
- zawierania umów na dostawę energii elektrycznej, usuwania nieczystości stałych, dostawy energii cieplnej, dostawy zimnej wody i odprowadzenia ścieków, usług kominiarskich i innych niezbędnych a wynikających z bieżącej działalności
- przygotowania dokumentacji dotyczącej konieczności przeprowadzania rozbiórek budynków, obiektów oraz wykonywanie wyburzeń budynków, obiektów przeznaczonych do rozbiórki
- reprezentowania interesów Gminy Szczecin jako członka wspólnot mieszkaniowych w zarządzanych zasobach oraz składanie oświadczeń woli w jego imieniu i na jego rzecz
- wykonywania czynności prawnych związanych z zarządzaniem zasobami.
Istotną częścią działalności Szczecińskiego TBS jest gospodarowanie lokalami mieszkalnymi i użytkowymi gminy w ramach wymienionego wyżej porozumienia.
Szczecińskie TBS na mocy udzielonych pełnomocnictw zawiera umowy najmu lokali mieszkalnego z osobami wskazanymi przez gminę bądź wyłonionymi w drodze przetargu w przypadku najmu lokali użytkowych. Ponadto w ramach zarządzanego mienia komunalnego spółka współuczestniczy w tworzeniu programów mieszkaniowych ze szczególnym uwzględnieniem pomocy osobom starszym oraz wymagającym wsparcia. W ramach modernizacji i remontów kompleksowych Szczecińskie TBS zajmuje się przebudową rozbudową istniejących budynków oraz ich termomodernizacją.